Cmentarze Komunalne w Jastrzębiu-Zdroju

Regulamin Cmentarzy Komunalnych w Jastrzębiu-Zdroju zarządzanych przez Jastrzębski Zakład Komunalny w Jastrzębiu-Zdroju.

 

§ 1

Jastrzębski Zakład Komunalny w Jastrzębiu-Zdroju jest zarządcą cmentarzy komunalnych w Jastrzębiu-Zdroju zwanymi dalej „cmentarzami komunalnymi” lub „cmentarzami”.

 

§ 2

Dopełnienie formalności związanych z funkcjonowaniem cmentarzy odbywa się w Domu Przedpogrzebowym Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego w Jastrzębiu-Zdroju ul. Okrzei 5, 44-335 Jastrzębie-Zdrój.

 

§ 3

Na cmentarzach komunalnych w Jastrzębiu-Zdroju urządza się groby:

a) ziemne pojedyncze,

b) ziemne podwójne,

c) ziemne urnowe,

d) ziemne dziecięce dla dzieci do lat 6,

e) groby murowane (grobowce) pojedyncze,

f) groby murowane (grobowce) podwójne,

g) w postaci niszy na urny w kolumbarium,

h) w postaci niszy ziemnej na urny.

 

§ 4

Na cmentarzach komunalnych pobiera się opłaty zgodnie z aktualnie obowiązującymi w tym zakresie Zarządzeniami Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój.

 

§ 5

1. Opłaty za groby wymienione w § 3 lit. a, b, c, d, g, h wnosi się na okres 20 lat.

2. Opłaty za groby wymienione w § 3 lit. e, f wnosi się na okres 50 lat.

3. W przypadku kolejnego pochówku (dochowania) do istniejącego grobu, pobiera się opłatę uzupełniającą:

a) do pełnych 20 lat w przypadku grobów wymienionych w § 3 lit. a, b, c, d, g, h,

b) do pełnych 50 lat w przypadku grobów wymienionych w § 3 lit. e, f.

4. Dopuszcza się, na podstawie wniosku skierowanego do zarządcy cmentarzy komunalnych, możliwość ubiegania się przez wnioskodawcę o zwrot wniesionej opłaty za miejsce pod grób lub opłaty za rezerwację miejsca pod grób w przypadku:

a) rezygnacji z wykupionego miejsca pod grób po przeprowadzonej ekshumacji zwłok lub szczątków z tego grobu,

b) rezygnacji z wykupionej rezerwacji miejsca pod grób.

5. Wnioskodawcą uprawnionym do zwrotu opłat, o których mowa w ust. 4, jest osoba, która opłaty te wcześniej wniosła lub spadkobiercy tej osoby.

6. W przypadku wniosków przesyłanych pocztą, podpis wnioskodawcy winien być potwierdzony notarialnie, a w przypadku składania wniosku osobiście w Jastrzębskim Zakładzie Komunalnym, weryfikację tożsamości wnioskodawcy przeprowadza pracownik Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego przyjmujący wniosek, o którym mowa w ust. 4, na podstawie ważnego dowodu tożsamości.

7. Zwrot opłat następuje przelewem na konto bankowe wskazane we wniosku lub gotówką w kasie Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego.

8. Wysokość przysługującego zwrotu opłaty oblicza się jako:

a) 1/20 wniesionej opłaty za każdy nierozpoczęty, niewykorzystany rok rezerwacji lub użytkowania grobu (dotyczy opłat wnoszonych na 20 lat),

b) 1/50 wniesionej opłaty za każdy nierozpoczęty, niewykorzystany rok rezerwacji lub użytkowania grobu (dotyczy opłat wnoszonych na 50 lat lub bezterminowo).

9. Wysokość zwrotu z tytułu:

a) opłaty jednorazowej eksploatacyjnej na pokrycie kosztów bieżącego utrzymania cmentarza wraz z infrastrukturą techniczną,

b) opłaty za zakup i montaż numerka identyfikacyjnego grobu,

- oblicza się w sposób analogiczny jak w ust. 8.

10. Zwrotu opłat, o których mowa w ust. 4, dokonuje się na podstawie faktury korygującej podpisanej przez wnioskodawcę lub noty księgowej, wystawionych przez Jastrzębski Zakład Komunalny.

 

§ 6

1. Przedłużenie okresu użycia grobów na dalszym 20 lat możliwe jest po uiszczeniu stosownej opłaty (w roku kalendarzowym, w którym wygasa ważność poprzedniej opłaty). Opóźnienie we wniesieniu tej opłaty nie może przekroczyć 1-go roku. Przepis ten nie dotyczy grobów murowanych przeznaczonych do pochowania zwłok więcej niż jednej osoby.

2. W przypadku opóźnienia dłuższego niż 1 rok zarządca cmentarza kwalifikuje grób do likwidacji.

3. Likwidacja grobu poprzedzona jest informacją umieszczoną na grobie na co najmniej 12 miesięcy przed terminem likwidacji grobu.

4. Likwidacja grobu obejmuje demontaż wszelkich zabudowań tzn.: nagrobków, krzyży, wszelkiego rodzaju obudów, itp. oraz roślinności posadzonej na tym grobie.

5. Z czynności związanych z likwidacją grobu sporządza się protokół.

 

 § 7

1. Do dysponowania wolnym miejscem w grobie przeznaczonym do pochowania więcej niż jednej osoby uprawnione są osoby wymienione w ust. 2 zlecające pochówek po uprzednim przedstawieniu karty zgonu, zgodnie z  art. 11, ust. 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2000 r. Nr 23, poz. 295 z późniejszymi zmianami).

2. Posiadanie prawa, o którym mowa w ust. 1 nie upoważnia do odstępowania miejsca w grobie osobom innym niż:

a) pozostały małżonek lub małżonka osoby pochowanej,

b) krewni zstępni (dzieci, wnuki itd.) w tym przysposobieni osoby pochowanej,

c) krewni wstępni (rodzice, dziadkowie itd.) w tym także przysposabiający osoby pochowanej,

d) krewni w linii bocznej do 4 stopnia osoby pochowanej,

e) powinowaci w linii prostej do 1 stopnia osoby pochowanej.

3. Prawo do grobu nie podlega przekazaniu na rzecz innych osób oraz z pominięciem kolejności wymienionej w ust. 2.

4. Prawo do grobu nie podlega dziedziczeniu.

5. Z zastrzeżeniem ust. 6 dysponentem nowo wybudowanego grobu murowanego (grobowca) przeznaczonego do pochowania więcej niż jednej osoby jest osoba, która poniosła nakłady na jego wybudowanie i uiściła należną opłatę cmentarną.

6. Z chwilą pochowania do grobu wymienionego w ust. 5 osoby zmarłej, o dysponowaniu pozostałymi miejscami w tym grobie decyduje osoba wymieniona w ust. 5 z uwzględnieniem reguł zawartych w ust. 2. W przypadku śmierci dysponenta grobu decyzję podejmuje osoba wymieniona w ust. 2 z uwzględnieniem reguł zawartych w ust. 2 i w kolejności podanej w ust. 2.

 

§ 8

Groby (w tym groby murowane – grobowce) oraz miejsca rezerwowe pod te groby nie mogą być przedmiotem obrotu prywatnego.

 

§ 9

W przypadku zgłoszenia pochówku zwłok Jastrzębski Zakład Komunalny żąda od osoby upoważnionej do pochowania zwłok udokumentowania stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa poprzez przedłożenie do wglądu odpisu aktu stanu cywilnego, dowodu osobistego lub innego wiarygodnego dokumentu.

 

§ 10

1. Cmentarze są otwarte w godzinach od 700 do 2100

2. Zmiany godzin otwarcia cmentarzy odbywać się będą na drodze Zarządzenia Dyrektora Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego w Jastrzębiu-Zdroju.

§ 11

1. Na terenie cmentarzy bezwzględnie zakazuje się:

a) zakłócenia ciszy, porządku i powagi miejsca,

b) przebywania dzieci w wieku przedszkolnym bez opieki dorosłych,

c) wysypywania odpadów poza pojemniki do tego przeznaczone,

d) przebywania w stanie nietrzeźwym,

e) przebywania poza godzinami otwarcia cmentarzy,

f) żebractwa,

g) wprowadzania zwierząt.

2. Na terenie cmentarzy zakazuje się bez uzyskania zgody zarządcy cmentarza dokonywania następujących czynności:

a) prac kamieniarskich i budowlanych,

b) wjeżdżania pojazdami mechanicznymi i konnymi,

c) prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej czy zarobkowej,

d) samowolnego sadzenia oraz usuwania drzew i krzewów,

e) przenoszenia lub zabierania z cmentarza jakichkolwiek elementów jego wystroju,

f) utwardzania gruntu wokoło grobów w sposób uniemożliwiający lub utrudniający spływ wód opadowych,

g) ustawiania ławek.

3. W przypadku naruszenia postanowień zawartych w ust. 1 i ust. 2 zarządca cmentarza podejmuje niezwłoczne działania zmierzające do przywrócenia stanu pierwotnego oraz utrzymania ładu i porządku na cmentarzu. Zdemontowane w wyniku powyższej interwencji elementy (takie jak np. ławki, kostki brukowe, płyty chodnikowe, itp.) dysponenci grobów mogą odebrać z magazynu Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego w Jastrzębiu-Zdroju przez okres 6 miesięcy od dnia demontażu. Po tym okresie przedmioty nieodebrane uważać się będzie za porzucone w zamiarze wyzbycia się własności.

4. Z czynności związanych z demontażem, o którym mowa w ust. 3 sporządza się protokół.

 

§ 12

Zasady funkcjonowania firm kamieniarskich i innych firm na terenie cmentarzy komunalnych w Jastrzębiu-Zdroju ustala Dyrektor Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego w Jastrzębiu-Zdroju, w drodze stosownego Zarządzenia.

 

§ 13

W przypadku naruszenia postanowień niniejszego Regulaminu, Jastrzębskiemu Zakładowi Komunalnemu w Jastrzębiu-Zdroju służą uprawnienia wynikające z przepisów Kodeksu Cywilnego oraz innych ustaw.

 

§ 14

Zarządca cmentarza przyjmuje interesantów w dniach i godzinach urzędowania Domu Przedpogrzebowego. Książka skarg i wniosków jest dostępna w Domu Przedpogrzebowym w godzinach urzędowania tego Domu.

 

§ 15

W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego oraz przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 23 poz. 295 z późniejszymi zmianami).